05 listopada 2014

Chusta, nosidełko ergonomiczne i wisiadło. Rozmowa z doradcą ds noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich- Majką Mazur

Nie mieszam się w blogowe spory. Nie czytuje ich i mało interesuje mnie kto z kim, po co i dlaczego. Skupiam się na rzeczach, które mnie inspirują i są warte przeczytania. Jednak kiedy rzuciły mi się w oczy blogowe recenzje wisiadeł babybjorn nie mogłam przejść obok tego obojętnie. Wiedziałam, że muszę zabrać głos w tej sprawie. Muszę bo sam widok aż bolał. Wtedy natrafiłam na post MATKI PREZESA. Bardzo dobry tekst, godny przeczytania. Pomyślałam, że trzeba iść o krok dalej i zapytać o zdanie eksperta. Osoby, która się szkoliła i posiada wiedzę zarówno teoretyczną jak i długoletnią praktykę. Zgłosiłam się do Doradcy ds noszenia dzieci w chuście i nosidłach miękkich Majki Mazur o pomoc. Dzięki jej uprzejmości powstał poniższy wywiad. Zachęcam do przeczytania
1. Kim jest specjalista ds noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich?

Doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich ukończył szkołę noszenia (ja ukończyłam Die Trageschule z Drezna), gdzie nauczył się o fizjologii dzieci, zdrowym wspieraniu ich rozwoju, prawidłowym układaniu dzieci w chustach w zależności od ich wieku i preferencji. Specjalista, to osoba, która chce pomagać rodzicom jak bezpiecznie, zdrowo, prawidłowo nosić dziecko w chuście czy nosidle ergonomicznym. Nauczyli się jak wspierać rodziców by ci dobrze zawiązali chustę, by i oni i dzieciaczek czuli się dobrze. To na pewno ktoś, kto czuje i lubi pomagać.
Doradca pomaga w doborze rozmiaru chusty, doradzi, wysłucha czego potrzebują rodzice i podpowie w czym będą czuli się oni i maluch dobrze. Wybór na rynku jest tak szeroki, że można się pogubić, wydać dużo pieniędzy, a zakupiony produkt się nie sprawdzi. Więc doradca jest również po to, by rodzice zaoszczędzili pieniądze, nerwy...


2.Czy są jakieś ogólne zasady poprawnego noszenia dzieci w chustach i nosidłach? Jeżeli tak to jakie?

Poprawnym jest by przeczytać instrukcję chusty czy nosidła ergonomicznego i spróbować wybrane wiązanie najpierw na lalce, misiu itp. Chusta i nosidła miękkie powinny być zawiązane solidnie i w miarę ciasno. U małych dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą cały kręgosłup musi być okalony chustą w sposób stabilny, ramiona dziecka muszą znajdować się w chuście. Ułożenie nóg dziecka zawsze w fizjologicznej żabie: zgięte w kolanach i kolana wyżej pośladków, zalecane odwiedzenie nóg to 60%. 
Poruszając się po ulicach, w środkach komunikacji i innych miejscach w chuście, czy nosidle miękkim, należy uważać na ścisk w autobusie, czy na przechodniów.
NIGDY nie należy nosić dziecka twarzą do świata - kręgosłup dziecka jest wykrzywiony w nienaturalny dla niego sposób, co powodować może bóle pleców i wady postawy.


3. Dlaczego poprawne noszenie dzieci jest tak bardzo ważne. I co z tymi "wisiadłami"? Czym one są i dlaczego nie powinniśmy nosić w nich swoich dzieci?

Poprawne noszenie jest ważne, ponieważ, to my rodzice mamy wpływ na prawidłowe kształtowanie kręgosłupa, a także stawów biodrowych naszych dzieci. Brzmi to trochę poważnie, ale przecież taki malec zależny jest tylko i wyłącznie od nas. Jego kręgosłup w chwili urodzenia i jeszcze długo po nie jest stabilny. Mięśnie wokół kręgosłupa wzmacniają się w momencie, kiedy dziecko jest gotowe na kolejne umiejętności: kiedy ma 3-4 m-ce wzmocnione stają się mięśnie szyjne, kiedy dziecko SAMOdzielnie siada jest to znak, że środkowy odcinek kręgosłupa wzmocniony jest przez mięśnie, a kiedy dziecko samodzielnie rusza w świat na nogach jego kręgosłup przybiera ostateczny kształt podwójnego S i jego mięśnie są na tyle silne, by trzymać pion. 
Prawidłowo zawiązana chusta podeprze cały kręgosłup, spowoduje utrzymywanie nóg w pozycji fizjologicznej żaby. Kiedy nie da się tego uzyskać 'sprzętem', który mamy, to znak, że jest to 'wisiadło'.


4. Jakie mamy rodzaje nosidełek i chust?

Rodzajów nosideł egronomicznych i chust jest wiele. Zależnie od preferencji rodzica i dziecka możemy wybrać to, w czym możemy nosić i od kiedy by potrzeby dziecka i nasze były zaspokojone. Myślę, że poniższe wiele wyjaśnia, a 'co to jest technicznie' można poszukać w czeluściah internetu.

Brzuch do brzucha – chusta tkana, chusta elastyczna – od urodzenia
Na biodrze - chusta tkana, kółkowa, pouch – od kiedy dziecko stabilnie trzyma głowę
Na plecach: w chuście – od kiedy dziecko stabilnie trzyma głowę
Na plecach w nosidłach ergonomicznych miękkich, MT, – od kiedy dziecko siedzi

5. Po co nosić swoje dzieci? Jakie są plusy a jakie minusy?

Pierwsze tygodnie z dzieciaczkiem po tej stronie to czasem nerwy i stres w niepewności, w przytłaczającej ilości sugestii dla rodziców, co powinni a czego nie powinni, w poznawaniu nowego człowieka. Kiedy rodzice decydują się by używać chusty, a ja zostaję zaproszona na konsultacje, już w trakcie spotkania widzę, jak rodzice zaczynają się rozluźniać, czuć pewniej. Często, kiedy wychodzę po konsultacjach, po kilku godzinach, dniach a nawet tygodniach dostaję pozytywne mejle czy sms-y, że chusta po prostu ułatwiła start, że spokój, który dała chusta spowodował, że dziecko było też spokojniejsze, a przez co czas spędzony z nim przyjemny, naturalnie wprowadził i dodał pewności, łatwiej i szybciej pokazał jak odpowiadać na potrzeby swego dziecka. 
Po co nosić? To zależy od dziecka i rodzica. Są rodzice, którzy noszą dla siebie: bo wygodniej im zajmować się malcem, bo są bardzo mobilni i chcą dalej takimi być, bo czują, że dla nich i dziecka będzie to dobre, bliskie, naturalne, budujące. Są dzieci, które wymagają więcej uwagi i wtedy dla nich: by pomóc im oswoić świat, który zastały tu, wyjęte z bezpiecznego dla nich przez 9 miesięcy brzucha. Tak, po prostu. Czasem z prozaicznego powodu, by mieć wolne ręce, by zrobić sobie kanapkę, wy móc wyjść do sklepu, by na chwilę móc ukoić swego malucha. 
Warto nosić, bo:
- przytulanie to wspaniały sposób na poznanie się wzajemne
- to wygoda i swoboda
- masz wolne ręce 
- pójdziesz gdzie chcesz nie zważając na przeszkody 
- pomagasz swemu dziecku w czasie, gdy tego potrzebuje – bez bólu rąk i kręgosłupa
- dzieci mające kolki mniej płaczą
- zmniejszasz ilości płaczu, bo szybciej reagujesz na potrzeby swego dzieciaczka
- łatwiej zrozumiesz jego potrzeby, więc czujesz się pewniej jako rodzic
- pozytywnie wpływasz na rozwój emocjonalny malucha, ponieważ oferujesz mu niezbędną dla niego - bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa
- kołysanie i bujanie, którego dziecko doświadczyło pływając dziewięć miesięcy w wodach
- płodowych, wspiera jego rozwój fizyczny (psychomotoryczny jak i ruchowy)
- obserwowanie świata z wysokości osoby dorosłej i uczestnictwo w codziennych czynnościach, 
- wpływa pozytywnie rozwój umysłowy niemowlęcia, gdyż stymuluje jego układ nerwowy
- dzieci noszone w niemowlęctwie w wieku starszym stają się bardziej empatyczne 


6. Mówi się, że dziecko noszone w chuście/nosidle będzie potem wymuszało bycie na rękach. Czy to prawda?

Mit o wymuszaniu, to mit. Dziecko potrzebuje bliskości. Kiedy się rodzi nadal chce czuć i słyszeć to, co stanowiło o jego bezpieczeństwie przez 9 miesięcy: bicie serca, ciepło, kołysanie. Któż lepiej niż rodzic odpowie na te potrzeby? Dopóki dzieciaczek sam nie pójdzie doświadczać otoczenia wie, że towarzysząc rodzicowi, który ma je przy sobie, doświadczanie świata jest przyjemniejsze, łagodniejsze. W objęciach dziecko czuje się bezpiecznie i naturalnie poznaje to, co dookoła. Dzieci im stają się starsze, tym mniej chcą być noszone, bo doświadczanie świata samemu jest atrakcyjniejsze. Wiadomym jest, że w chwilach choroby będą potrzebowały więcej nas, naszej uwagi, przytulenia i ukojenia w bólu. Dzieci rozwijają się falowo a nie skokowo, więc powrotów do większej uwagi będzie wiele, a za 15 lat będą miały już swój świat :) Każdy nosi swoje dziecko, każde dziecko chce być noszone. Kiedy są chusty i nosidła to powinniśmy dla własnego zdrowia i wygody ich używać.


7. Jak długo można nosić swoje dzieci w chuście/ nosidle?

Jak długo ma dwa znaczenia. Jak długo jednorazowo, odpowiedziałabym, że w prawidłowo zawiązanej chuście tyle, ile dziecko potrzebuje. Jak długo, w sensie do jakiego wieku. Zawsze odpowiadam żartobliwie: dopóki się samo odklei :) Jest to bardzo indywidualna sprawa. Chusta ma udźwig do 800kg, więc... Równowaga musi być zachowana. Najlepszą dla rozwoju dziecka jest zabawa z nim: na podłodze, dywanie, kocu, trawie, piachu itp. A więc ile jest sprawą indywidualna i zależną od wieku i potrzeb dziecka. 

8. Jak wybrać odpowiednie nosidełko/ chustę? Obecnie na rynku jest tyle rodzai chust i nosidełek oraz nieszczęsnych wisiadeł, że młoda mama może czuć się zagubiona.

Oj tak. Zagubienie to drugie 'ja' dzisiejszych czasów. W chwili, kiedy ja zaczęłam nosić (8lat temu), było łatwiej ;) Mniejszy wybór to łatwiejszy wybór. Kiedy mamy przeczytają dlaczego warto nosić zdrowo jestem pewna, że same dokonają właściwego wyboru, w czym. Na rynku jest wiele tanich i dobrych nosideł ergonomicznych (kwota ok 100pln-200pln) i kiepskich i niezdrowych ogromnie drogich wisiadeł. Zagubionym proponuję pomoc. Zawsze można napisać do mnie i spytać 'co to?' i czy 'dobre toto?'. Decyzja ostateczna zawsze należy do rodziców. 


Chciałam pójść o krok dalej i włożyć Kacprowego do wisiadła żeby zrobić Wam porównanie. Pożyczyłam nawet takowe. Niestety po kilku dniach prób i krzyczenia "AŁAAAA" przez Kacprowego odpuściłam. Zdjęcia nie zrobiłam bo serce mnie bolało. Próbowałam podtrzymać go za pupę. Jednak wisiadła są tak nisko przymocowane na osobie postanawiającej nosić, że nogi młodego dyndały mi przy kolanach. Przez 6 lat (z przerwami) aktywnie nosiłam dzieci w chustach oraz Mai Tai. Nigdy nie usłyszałam słowa "Ała" od Jadzi (a była noszona 2,5 lata). Co więcej z chęcią przychodziła z chustą w ręku i prosiła żebym ją do niej włożyła. Dlatego APELUJE i PROSZĘ zastanówcie się, dowiadujcie się i nie bójcie się pytać innych. Zwróćcie uwagę w jaki sposób nosicie dziecko. Ja bym nie chciała wisieć na kroczu dlatego nie robię tego moim dzieciom.

Jeżeli macie jakieś pytania lub chcielibyście umówić się z Majką i nauczyć poprawnie wiązać dziecko w chuście podaje Wam namiary.

Majka Mazur
Doradca ds noszenia dzieci w chuście i nosidłach miękkich
tel.639117717

10 komentarzy:

 1. Mądra z Ciebie Babeczka :-). Ps. Pamiętam, jak zobaczyłam Cię pierwszy raz w życiu - miałaś akurat Kacprowego w chuście :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolina dzięki za ten post - ważny i potrzebny i oby Mamy które zastanawiają się nad "noszeniem" róznym znalazły go wcześniej niż te o wisiadłach.

  Ja upubliczniam dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Spotkałam się już z Panią Mają kilkakrotnie i zawsze świetnie to wspominam. Przemiła osoba o ogromnej wiedzy.
  Post świetny. Mam nadzieję, że dotrze do tych osób, które wkładają swoje dzieci w wisiadła.

  Ps: Pamiętam Cię na spotkaniu w Omega Hotel jak miałaś Kacpra w chuście :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas Kacper nie znosił chust, a ja
  wcześniej cały tydzień spędziłam na studiowani tego temat :/ o nosidełku już nawet nie myślałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Barbara Krawcówna6 listopada 2014 11:35

  dobry test zwłaszcza zaznaczenie "prawidłowe związanie chusty" ostatnio na spacerze spotkałam panią z dzieckiem w chuście tyle że maleństwu nóżki dyndały gorzej niż w wisidle :( potrzeba edukacji w tym temacie jest duża

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ja również widuje źle zamotane dzieci. Nie jestem ekspertem ale zawsze podaje namiary na Majkę i zawsze poprawiam. Od samego patrzenia aż boli.

   Usuń
 6. Cześć.

  Piszcie o tym, piszcie, bo mnie szlag trafia jak mi przedstawiciel BB pisze komentarze, że jego nosidła są produkowane zgodnie z zaleceniami IHD.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nam fizjoterapeuci na razie zabronili chustowania, bo młody jest asymetryczny. Jak się tego pozbędziemy to będziemy mogli. Nie mogę się doczekać, bo Młody bardzo potrzebuje bliskości. A ja sobie nawet jedzenia nie mogę zrobić.
  PS. Nie wiedziałam, że są doradcy ds. chustowania. Dzięki za ten post.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam z preluksacyjnej też zabronili chustowania a po konsultacji z Majką chustowałam i wyleczylam bioderka. Może warto zadzwonić do niej i nakreślić sytuacje równocześnie pytając sie czy możecie?! Moja córa tez miała silną potrzebę bliskosci. Noszone w chuście do 2,5roku. Powodzenia! :)

   Usuń

Cieszę się, że jesteś!
Twoje zdanie jest dla mnie ważne dlatego jeżeli chcesz je wyrazić nie krępuj się :)