21 października 2013

Dlaczego należy czytać dzieciom

Bo to że należy czytać dzieciom jest dla mnie oczywistą oczywistością! O mojej miłości do książek już Was informowałam (i to nie raz), o tym, że czytam moim dzieciakom również. Brałam także udział w akcji zorganizowanej przez przedszkole, do którego uczęszcza moja Jadźka i czytałam dzieciakom. Lubię to robić... a najlepszą nagrodą jest dla mnie mina dziecka kiedy zmieniając barwę i ton głosu otwiera ono buzię z zaciekawienia...
Dziś chciałabym napisać Wam dlaczego warto czytać dzieciom.

Wiem, że musicie pracować by utrzymać rodzinę. Rozumiem, że po pracy jesteście zmęczeni. Wyobrażam sobie jak ciężko jest pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym.  Chciałabym żebyś Ty zrozumiała jak ważna jest dla Twojego dziecka ta chwila, kiedy siadacie razem i nikt nie jest w stanie Wam przerwać. Kiedy jesteście we dwójkę  i ... czytacie.
Przedstawię teraz kilka argumentów dlaczego warto czytać dziecku:

1. Czytając dziecku rozwijasz jego wyobraźnie oraz uczysz myślenia. Dzięki temu, że czytasz na głos dziecko z usłyszanych słów wyobraża sobie postaci. Nie widzi gotowych, narysowanych przez kogoś. Może w swojej głowie stworzyć własny obrazek, własną postać z własnym krajobrazem. Dodatkowo fajne jest to iż to Ty decydujesz kiedy zrobisz przerwę i zadasz dziecku pytania. Można zapytać co według malucha wydarzy się dalej bądź dlaczego spaceruje dany bohater.Możecie również wymyślić swoje własne zakończenie. Dzięki temu dziecko rozwija pamięć i wyobraźnie.

2. Utrwala wzorce dobrych zachowań. Podczas czytania można książek mówiącym o danym "problemie" możemy w łatwy sposób wytłumaczyć dziecku jakie zachowanie jest złe i dlaczego. Historyjkę o zwierzaczkach dziecko zapamięta bardziej niż naszą "pogadankę"

3.  Rozwija empatię i wrażliwość. Uczymy umiejętności wczucia się w czyjąś sytuacje.

4. Uczy jak rozwiązywać problemy. Czytając odpowiednie książki możemy pokazać mu iż z każdej sytuacji jest wyjście. Ukazujemy różne rozwiązywanie problemów i spojrzenie na problem z różnej strony. Możemy również wspólnie znaleźć inne rozwiązanie.

5. Rozbudza zainteresowania. Kto wie, może czytając książkę o "Alicji w krainie czarów" wychowamy podróżnika?! Lub podczas czytania "Pana Hilarego" nasze dziecko postanowi stworzyć lek, po którym przestaniemy zapominać ;) Nigdy nie wiadomo...

6. Rozbudowuje słownictwo.

7. Wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Siedząc przytuleni, czytając głośno dajemy komunikat dziecku:" W tym momencie, tu i teraz jestem tylko dla Ciebie. Ty jesteś najważniejszy!"

8. Daje poczucie bezpieczeństwa. Czy istnieje bezpieczniejsze miejsce niż ramiona rodziców?!

9. Buduje poczucie własnej wartości.

11. Poszerzamy horyzonty dziecka pokazując mu różne kultury, kraje, obyczaje oraz tradycje.

12. Czuje się po prostu kochane!!

Jeżeli nie czytacie bądź nie lubicie czytać to nie zniechęcajcie do książek dzieci. Dajcie im wybór. Pokażcie, że książka może być fajnym towarzyszem i dobrą zabawą. Nawet jeśli na początku dziecko nie będzie zainteresowane książkami, nie przestańcie zachęcać. Może warto byłoby zacząć od historyjek wymyślonych?! A może warto kupić książkę o zwierzętach i razem z maluchem na zmianę poudawać wybrane zwierzaki?!
Jeśli nadal nie macie pomysłu jak zarazić dzieci książkami to zapraszam na I FESTIWAL DO CZYTANIA gdzie odbędzie się spotkanie "SOS dla rodziców czyli co i jak czytać dziecku". Będzie również można zrobić zakładki i okładki na książki na warsztatach plastycznych. Zachęciłam? To zapraszam na na http://festiwaldoczytania.blogspot.com/ zajrzyjcie w harmonogram i przyjdźcie z dziećmi.

CZYTANIE JEST WAŻNE!

6 komentarzy:

 1. Ciekawa strona. Można znaleść dużo ciekawych informacji.


  Also visit my website: firmy

  OdpowiedzUsuń
 2. Strona bardzo ciekawa. Interesująca szata graficzna.Bardzo
  fajna strona.... ja polecam swoją.

  Also visit my weblog pozycjonowanie stron

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się tutaj, super stronka. Pozdrawiam

  My homepage; bezplatny seokatalog

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna strona, gratuluję znajomości tematu. pozdrawiam

  Take a look at my web page marketing internetowy

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna strona, zapraszam do mnie

  my blog post :: moderowany katalog stron

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba wasza strona,taka przejrzysta

  Also visit my blog ... spis firm

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że jesteś!
Twoje zdanie jest dla mnie ważne dlatego jeżeli chcesz je wyrazić nie krępuj się :)